Evde Okul Okulda Ödev (Flipped Learning)

Teknoloji Destekli Esnek Sınıflar (TEDES) veya Çevrilmiş Sınıf uygulamaları ile benzerlik gösteren Flipped Learning, gelenekselleşmiş eğitim sisteminden farklı olarak teknoloji çağına ayak uydurmuş yenilikçi bir öğrenme metodudur. Bu modelde öğretmen ve öğrenci teknolojiden en etkili şekilde destek alır. Gelenekselleşmiş yöntemde öğretmen aktif, öğrenci pasifken bu metot ile sistem ters çevrilmiş ve öğrenci aktif, öğretmen pasif hale getirilmiştir. Eğitmenin rolü artık eskisi kadar kritik değildir.

Peki Bu Metot Nasıl İşler?

Flipped Learning, bir tür evde öğren derste pekiştir metodudur. Öğrenciler eğitmenlerinin onlara yönlendirdikleri ders içerik videolarını izler, notlar alır, anlamadığı konular ile ilgili sorular hazırlar.

  Daha sonra öğrenciler derse geldiklerinde bu sorularını eğitmenleri ve sınıf arkadaşları ile paylaşarak cevap bulmaya çalışırlar. Eğitmen bu sistemde daha çok bir mentor veya yol gösterici kimliğindedir. Direk sorulara cevap vermese de öğrencilerin doğru yolda ilerlediklerinden emin olur. Eğitmen, öğrencilerin cevabı öğrenip öğrenmediklerini test etmek için sorular sorabilir veya konunun uygulamalarını kapsayacak şekilde problemler üzerine grup çalışmaları yaptırtabilir.
school-work
  • Bu metot; eğitmenlerin, öğrencilerin öğrenme ihtiyaçlarının farklı olduğunu anlamaları sonucu ortaya çıkmıştır. Flipped Learning de öğrenciler öğretmenlerinin daha önceden hazırlayıp gönderdikleri ders videolarını kendi anlama düzeylerine göre hızlandırarak veya anlamadıkları yerleri geri sarıp bu sırada da notlar alarak izleyebilirler.

Flipped Learning, VeduBox’tan Nasıl Faydalanabilir?

school-work1

VeduBox

  • bir online e-eğitim, toplantı ve görüntülü iletişim sistemidir. Eğitmenlerin hazırladıkları videoları öğrenciler

VeduBox

  • (

www.vedubox.com

  • &

www.ozelderssistem.com

  • ) üzerinden izleyebilir, istedikleri yerde videoları durdurup notlar alabilirler. İnternet erişiminin olduğu istedikleri yer ve zamanda telefon, tablet ve bilgisayar aracılığıyla sınıf arkadaşları ve eğitmenlerinin de katılımlarıyla çoklu Video Konferans ve Webinar yapabilir bunun yanında sunum, ekran paylaşımı ve aynı doküman üzerinden çalışabilirler.

VeduBox

  farklı öğrenme stillerine uygundur. Hem görsel hem de işitsel ders içerikleri ile öğrenme farklılıklarını ortadan kaldırır. Dersi dilediği kadar tekrar edebilme özelliği ile öğrencilerin konuları derse gelmeden önce pekiştirmelerini sağlar.

FLIP’in 4 BAŞLIĞIFlexible Environment:

  • Grup çalışmasını ve bireysel çalışmayı desteklediği için öğretmenler, öğrenmeyi arttırmak için öğrencilerin çalışmak istedikleri yer ve zamana göre değişiklikler yaparlar.

Learning Culture:

  • Geleneksel öğretmen merkezli modelde öğretmen birincil bilgi kaynağıdır. Buna karşın Flipped Learning modeli dersleri daha derinlemesine araştırmaya ve zengin öğrenme metotları kullanımına teşvik eder.

İntentional Content:

  • Eğitimciler, öğrencilerin kavramsal anlayışı geliştirmelerine yardımcı olmak için Flipped Learning modelini nasıl kullanabileceklerini düşünürler ve öğrencilerin neyi öğrenmeleri gerektiğini veya hangi materyalleri kendi başlarına keşfetmeleri gerektiğini belirlerler.

Professional Educator: Öğretmenin rolü geleneksel eğitim sistemindekinden daha önemli ve zordur. Ders sürecince öğrencileri gözlemler, feedback verir ve çalışmalarını değerlendirirler.