e-Eğitim kavramının hayatımıza hızlı bir şekilde girmesiyle beraber e-eğitime olan ilgi ve ihtiyaç giderek artıyor. Fiziksel eğitim okullarda veya farklı kurs merkezlerinde yapılabiliyor. Ancak adından da anlaşılacağı üzere, eğitimci ve öğrenciler fiziksel olarak  belirli bir ortamda  aynı anda bulunmak durumundadırlar. Durum böyle olunca  yer ve zaman açısından kısıtlaması olan kişiler veya kurumlar ya maliyetine ve zahmetine katlanıp eğitimlerini fiziksel  bir ortamda veriyor ya da eğitim vermekten vazgeçiyor.e-eğitimde ise yer zaman mekan kısıtlaması olmadan etkin ve başarılı eğitimler verilebilir. Yazımızda,  e-eğitiminizi  nasıl hazırlayacağınızı 5 kolay adımda anlatıyoruz.

 

1. Adım:Katılımcı ve İçerik Analizi

Eğitime başlarken, online eğitim vermek istediğiniz konuları analiz etmeniz gerekmektedir. Hangi konularda eğitime ihtiyaç var ve bu konuların eğitim sırası nasıl olmalıdır sorularını cevaplamış olmalısınız. Konu ayarlaması yaptıktan sonra bu konular hakkında içerik araştırması yapılmalı ve katılımcıların yaş ve eğitim durumları gibi özelliklerine göre içerikler seçilmelidir. Katılımcı ve içerik analizi yapıldıktan sonra yapacağınız online eğitimin çıktılarını, başka bir deyişle öğrenme hedeflerini belirlemelisiniz.

 

 

 

2. Adım: e-Eğitim Ortamı Belirleme

Online eğitimlerinizi verebileceğiniz bir e-eğitim platformu seçmelisiniz. Platform seçerken;

  • sisteme aynı anda çok sayıda kişi katıldığında donma veya yavaşlama yapmaması,
  • depolama sorunu olmaması,
  • heryerden rahatlıkla ulaşılabilmesi,
  • farklı türlerde eğitim içeriği ekleyebilme özelliğinin olması (doküman, video, link, embed kod),
  • istendiği zaman test ve sınav yapılabilmesi,
  • katılımcıların eğitimde ne aşamada olduklarının takip edilebilmesi gibi önemli noktalara dikkat ederseniz eğitimlerinizi daha etkin bir şekilde verebilirsiniz.

 

Vedubox ile yukarıda bahsedilen önemli özellikler yanında birçok özelliğe de sahip olabilirsiniz. Örneğin; canlı video özelliğiyle anlık dersler yapabilir, bu canlı dersleri daha sonra izlenmek üzere kaydedebilirsiniz. Yine canlı video özelliği ile grup çalışması yapabilir, dosya paylaşabilir ve dokümanlar üzerinde aynı anda notlar alabilirsiniz. Diğer özellikleri için Vedubox web sayfasını ziyaret edebilir, demo randevusu alabilirsiniz.

 

 

3. Adım: İçerik Geliştirme Aracı Seçimi ve İçerik Geliştirme

Online eğitimde kullanabileceğiniz birçok farklı türde eğitim materyali vardır. Doküman, audio, video, animasyon, simülasyon, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik vb. Bu materyal türlerinden doküman, audio, video ve animasyon materyalleri en sık kullanılan ve ekonomik olanlardandır. İçeriklerinizi resim, yazı veya sunum şeklinde hazırlayabilirsiniz. Bunun için MS Office yazılımlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunun yanında video, audio veya etkileşimli video şeklinde içerik hazırlamak istediğinizde en çok kullanılan yazılımlardan biri olan Camtasia Studio ile kolay ve pratik bir şekilde eğitimlerinizi hazrılayabilirsiniz. Eğitim içeriğinizi, katılımcıları sıkacak şekilde çok fazla yazı ve sunum ile boğmak yerine Camtasia Studio ile hazırlayacağınız kısa videolar ile daha verimli hale getirebilirsiniz. Animasyonlu içeriklerle de, video içerikler gibi öğrencileri sıkmayan verimli eğitimler hazırlayabilirsiniz. Animasyonlu içerikler hazırlamak artık düşünüldüğü gibi zor değil! Karakter oluşturmak, karaktere hareket vermek, animasyon arka planı ayarlamak aynı zamanda eğitim içeriğini doğru bir şekilde yerleştirmek, bunlar çok zaman alan işlemlerdi. Ancak yeni animasyon programları, kullanıcıları bu tür yüklerden kurtardı. Örneğin; Vyond(GoAnimate) ile hazır olan karakterlerden birini seçip bu karakterin özelliklerini istediğiniz gibi seçip, hareket verebiliyorsunuz, hazır arka planlardan istediğiniz birini seçebiliyor, vermek istediğiniz içeriği ortama ekleyip animasyonunuzu hazırlayabiliyorsunuz.

 

4. Adım: İçeriklerinizi e-Eğitim Ortamına Aktarın

İşin en çok uğraştıran ve can alıcı kısmı olan içerik hazırlama bölümünü bitirdikten sonra sıra, bu içerikleri kullanıcıların ulaşabileceği bir ortama koymakta. İçeriklerinizi e-eğitim ortamına konu sırasına göre yerleştiriniz. Eğer sınav yapacaksanız, konu ile ilgili test ve sınavlarınızı da ekleyiniz.

 

 

 

 

 

5.Adım: Katılımcı Kaydı

 İçeriklerinizi de ekledikten sonra eğitiminize katılacak öğrencileri ister siz ekleyin, isterseniz  kendileri katılabilirler.

 

 

 

 

 

 

Haydi Başlayın!

e-Eğitim ortamınız, içerikleriniz ve katılımcılarınız hazır olduğuna göre online eğitiminize artık başlayabilirsiniz!