Linkedin

Vedubox

2024 Capterra Fiyat Değer Raporuna Göre En İyi LMS Yazılımlarından biri Vedubox!

Paylaş

kid is learning in class 2021 08 28 18 47 51 utc scaled

Mikro Öğrenme İçin Kullanabileceğiniz 9 Araç

Mikro öğrenme araçları, birçok şirket, eğitim kurumu ve eğitmen tarafından sıklıkla kullanılıyor. Bu öğrenme tekniği, geniş kavramların anlaşılmasını kolaylaştırıyor ve kullanıcıların bunları geleneksel eğitim yöntemlerine göre daha kısa sürede öğrenmesini sağlıyor.

Dijital içerik geliştirme araçlarıyla, mikro öğrenme için uygun küçük boyutlu içerik tasarlayabilir, öğrenenlerle paylaşabilirsiniz. Mobil cihazlardan erişilebilen bu araçlarla uygun olduğunuz her an her yerde içerik üretmek mümkün.

Bu yazıda su sorulara cevap bulabilirsiniz.

 • Mikro öğrenme nedir?
 • Neden eğitiminize mikro öğrenmeyi eklemelisiniz?
 • Mikro öğrenme nerelerde kullanılır?
 • Mikro öğrenme içerik üretim araçları nelerdir?

Mikro öğrenme nedir?

Mikro öğrenme, geniş konuları alt başlıklara ayırır ve eğlenceli GIF, video, ses dosyası ve fotoğraflarla zenginleştirerek odaklanmayı arttırır. Farklı formatlarda karşımıza çıksa da mikro öğrenme içeriklerinin ayırt edici özelliği kısa olmasıdır. 

Mikro öğrenme, küçük boyutlu içerikler veya kısa süren alıştırmalar ile kullanıcılara tüketimi kolay içerikler sunmayı amaçlar. Örneğin çalışanlarınıza günlük eğitim mailleri göndermek etkili bir yöntem. Çoktan seçmeli sorular veya 2-3 dakikalık eğitici videolar içeren bu mailler, çalışanlarınızın molalarda veya yolda tüketebileceği bilgiler sunar. Aynı zamanda günün kelimesi/bilgisi gibi kişiye özelleştirilmiş içerikler de üretebilirsiniz.

Young female student of online course of study making notes while sitting by table in front of laptop at home

Neden eğitiminize mikro öğrenmeyi eklemelisiniz?

Yapılan araştırmalara göre, ortalama bir insan kısa süreli hafızasında yaklaşık 7 bilgi tutabilir. Gün geçtikçe insanların dikkat sürelerinin kısaldığı da bilinen bir gerçek. Bu nedenle öğrenilen bilgileri kalıcı hale getirmek için mikro öğrenme çok faydalı. 

İş yoğunluğu çok olan çalışanlarınızın saatlerce eğitimlerine odaklanmaları imkansız. Yeni nesil ise eğitim teknolojileriyle ilgileniyor. Bu noktada mikro öğrenme, hız ve ilgi çekicilik gibi en çok aranan özellikleri bir araya getiriyor.

Eğitimlerinize bu modeli eklemenin avantajları şöyle özetlenebilir:

 • Kolay hatırlanan içerikler,
 • Esnek ve düzenli bir öğrenme yolu,
 • 100% bulut taban sayesinde içerikler kolay güncelleme,
 • Düşük eğitim maliyeti,
 • Yer ve zamandan bağımsız öğrenme,
 • Eğlenceli öğrenme süreci ve yüksek motivasyon,
 • Kişiselleştirilmiş bir eğitim deneyimi.

Mikro öğrenme nerelerde kullanılır?

Eğitim kurumları

Eğitim kurumları, mikro öğrenme sayesinde örgün, hibrit veya online eğitimleri zenginleştiriyor. İçerik üretimi ve güncellemek kolaylaştıran araçlar, eğitim kurumları için bilgiyi kalıcı hale getiren ve öğrencilerin ilgisini çeken eğitim hazırlamayı sağlıyor. Eğitim kurumları özellikle mini testler, kısa videolar ve oyunları mikro öğrenme kapsamında tercih ediyor.

Özel dersler

Bağımsız eğitmenler ya da özel ders verenler, mikro öğrenme ile eğitimlerinin kalitesini artırıyor. Geniş konuları küçük parçalara ayırarak öğrencilerin canlı ders saatleri dışında da öğrenmeye devam etmesini sağlıyorlar. Bu model video, GIF, fotoğraf, çoktan seçmeli sorular, çizim gibi farklı formatlarda içeriği kullanarak farklı öğrenci tiplerine ve öğrenme biçimlerine hitap ediyor. Özellikle okula yardımcı özel dersler, yazılım, yabancı dil gibi konulardaki dersler için mikro öğrenme büyük fayda sağlıyor. 

Şirketler

Şirketlerin franchise, çalışanlar ve müşterilerden oluşan geniş bir etkileşim ağı var. Bu ağ içindeki herkes mikro öğrenme sayesinde istediği bilgiye kolaylıkla ulaşabilir. Bütçe dostu bu yöntem şirket içinde öğrenmeyi verimli hale getiriyor. Şirket içinde kullanıldığı alanlar şöyle sıralanabilir:

 • Çalışan eğitimi: En güncel teknolojik gelişmeler ve araçlar hakkında eğitici içerikler hazırlayın. Yeni çalışan eğitimi (onboarding) ve şirket kültürü tanıtım eğitimleri sayesinde yeni üyelerinizin oryantasyonunu kolaylaştırın. Araştırmalara göre, pazarlama ekiplerine yapılan düzenli eğitimler satışları arttırıyor.
 • Müşteri eğitimi: Müşterilerinizi ürün kullanımı ve hizmetler hakkında kolayca bilgilendirin. Oluşabilecek teknik aksaklıkları engelleyecek kolay çözümlerden haberdar edin. Devamlı müşterilerinize yeni ürünleriniz hakkında tanıtım yapın.
 • Franchise eğitimleri: Daha istikrarlı bir marka kalitesi ve kişiliği yaratmak için franchise eğitimler sunmak şart. Mikro öğrenme sayesinde farklı ülke ve şehirlerdeki partnerlerinizi kolaylıkla markanız, satış pazarlaması ve genel işleyişe dair değişimlerden haberdar edin. 

9 pratik mikro öğrenme aracı

Mikro öğrenme araçları her kullanıcıya özel değişen dikkat aralığına, öğrenme beceri ve seviyelerine göre içerikler üretmenizi sağlar. Bu araçları kullanarak eğitiminizi zenginleştirebilirsiniz.

Vyond

Dikkat çekici, anlaşılır ve akılda kalan animasyonlar tasarlamak Vyond ile çok kolay. Bu videoları, öğrencileriniz ve kullanıcılarınızın erişimine açarak istedikleri zaman izlemelerine izin verebilirsiniz. Pratik ve öğrenmesi kolay araçlar ile dakikalar içinde farklı konular için öğrenme yolu hazırlayabilir, animasyonlara logo ekleyerek markanızı öne çıkarabilirsiniz. Mikro öğrenmeye uygun bu animasyonları sosyal medyada da kullanabilirsiniz. 

Animoto

Sürükle-bırak seçeneği sayesinde sayısız video içerik üretimi Animoto ile tek bir tıkla hazır. Deneyim ve teknik bilgi olmaksızın kullanıcı dostu sistemi, teknik ekip için bütçe ayırmaktan kurtarır. Dahası, çeşitli dillerde, font ve renkte videolar oluşturarak eğitiminizi markanızla eşleştirmenize izin verir. Müzik kütüphanenizi oluşturun ve markanıza ses katabilir ve farklı kategorilere özel tasarlanmış dizaynlar sayesinde ürün ve hizmetlerinizi tanıtabilirsiniz.

Powtoon

Grafik, video, animasyon, beyaz tahta gibi farklı formatlarda multimedya hazırlayın. Pazarlama ekibinize sosyal becerilerini ve ikna güçlerini geliştirecek eğitim/sunumlar hazırlayın. Videolarınıza farklı arka planlar ve logolar ekleyerek markanızı eğitiminize entegre edin. Screen Recording özelliği sayesinde canlı dersleri kaydeder, kesitler kullanarak yeni eğitim materyalleri üretebilirsiniz.

Vimeo

Vimeo, geniş depolama alanı sayesinde uzun süren eğitimlerinizi tek bir platformda tutmanızı sağlar. Gelişmiş gizlilik ayarlarını kullanarak hangi kullanıcıların hangi içeriğe erişebileceğini siz belirleyebilirsiniz. Üstelik, PowerPoint, iMovie, Adobe Premier Pro, Final Cut ya da Compressor gibi farklı araçlardan içerikler çekerek mikro öğrenmeyi güçlendirebilirsiniz.

CenarioVR

CenarioVR ile mikro eğitimlerinize fotoğraf, 3D video, animasyonlar, testler yükleyebilirsiniz. İçeriklerinizi İOS ya da Android cihazlarda ve farklı LMS’lerde yayınlayabilirsiniz. Testleri ve kullanıcıların eğitim modülündeki ilerleyişlerini puan sistemi sayesinde takip edebilir, analizlere göre güncelleyebilirsiniz.

Adobe Spark

Animasyon, video, grafik gibi pek çok formatta içeriği tek bir tıkla kolayca üretin. Hemen kullanıma hazır çeşitli kategorilerde tasarımların kullanımı deneyim gerektirmez. Daha önce hazırlanmış videolar üzerinde kolayca oynayarak mikro öğrenmeye uygun çeşitli içerikler oluşturabilirsiniz. Video-GIF, MP4-GIF gibi çeşitli formatlar arası dönüştürme seçeneği ile farklı platformlara uygun içerikler oluşturun.

PowerPoint

Tasarımcı ve Fikirler özellikleri sayesinde ilgi çekici slaytlar hazırlayabilirsiniz. İçerik kütüphanenizde 3B objeleri, animasyon videoları ve dosyaları PowerPointe aktarmak da mümkün. Mürekkep çizim özelliğini kullanarak aldığınız notları kolaylıkla dijital yazı formatına aktarın, bu notları çalışanlarınızla paylaşın. Sunucu Koçu sayesinde kendinizi geliştirin, sistemden geri bildirim alın.

Canva

Milyonlarca fotoğraf, video ve binlerce yazı tipi sayesinde daha önce tasarım yapmamış herkes Canva’da kolaylıkla içerik üretebilir. Aynı zamanda sunum, Instagram postu, Facebook gönderisi, infografik, afiş gibi farklı platformlara özel şablonları kullanabilirsiniz. Arka plan kaldırma ya da yeniden boyutlandırma seçenekleri sayesinde görseller ve videolar üzerinde kolayca oynamanız mümkün. 

Vedubox

Vedubox tek bir platformla eğitiminiz için ihtiyacınız olan tüm özellikleri sunar. Oyunlaştırma teknolojileri ve çeşitli multimedya araçlar ile zenginleştirilen videolar eğitimin kalitesini arttırır. Ayrıca, bulut tabanlı sistem sayesinde eğitim içinde kolaylıkla güncellemeler yapabilirsiniz. Vedubox, farklı soru formatları içeren soru bankaları ve favori video/içerikleri biraraya getirebileceğiniz dijital kütüphaneler oluşturmanıza olanak sağlar. Kısa quizler ve sınavlar ile çalışanlarınızı aralıklarla test edebilirsiniz.

Mikro öğrenme yöntemi ile öğrenmeyi eğlenceli hale getirebilirsiniz. Tüketimi kolay, anlaşılır ve akılda kalıcı içerikler hazırlayarak eğitimi hızlandırın. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri