Linkedin

Vedubox

2024 Capterra Fiyat Değer Raporuna Göre En İyi LMS Yazılımlarından biri Vedubox!

Paylaş

Yeni Nesil Nasıl Bir Eğitim Sistemi İstiyor?

Yeni nesil eğitim sistemleri, artan dijitalleşme ve gelişen eğitim teknolojileri sayesinde giderek daha fazla gündeme geliyor. Farklı öğrenme modellerinin ortaya çıkmasıyla yeni neslin eğitime yaklaşımı da bir dönüşümden geçiyor.

Yeni Nesil Eğitim Modelleri 

Günümüzde birçok farklı şirket, okul ve kurum eğitimlerini dijital dünyaya taşıyor. Online eğitimin eğitim verenler için avantajlarının yanı sıra yeni neslin dijital eğitime olan yatkınlığı da bunun önemli sebebleri arasında. 

Son yıllarda üç farklı eğitim modeli öne çıkıyor.

  • Yüz yüze eğitim
  • Online (çevrimiçi) eğitim
  • Hibrit eğitim

Yüz yüze eğitim modeli

Yüz yüze eğitim modelinde öğrencilerin ve öğretmenlerin eş zamanlı olarak fiziksel bir eğitim ortamında bulunuyor. Çoğu öğrenci ve öğretmen uzun yıllardır yüz yüze eğitimin en etkili öğrenme modeli olduğunu düşünüyordu. Bugün bunun yalnızca alışkanlıktan kaynaklandığını söylemek mümkün.

Son yıllarda gelişen teknoloji, değişen yaşam tarzları ve online eğitimin öğrenmeye olan katkıları nedeniyle yüz yüze eğitim yerini yeni alternatiflere bırakıyor. Yine de yüz yüze etkileşimin önemini görmezden gelmemiz mümkün değil. Özellikle K-12’nin ilk yıllarında birlikte oyun oynamaktan zevk alan çocuklar için yüz yüze eğitim iyi bir seçenek olabilir. Ancak eğitim yüz yüze de olsa dijital ögelerle zenginleştirmekte fayda var.

Online eğitim modeli

Online eğitim modeli ile öğretmen ve öğrenciler zaman ve mekan sınırlarına takılmadan, internet erişimi olan herhangi bir cihazdan derse katılım sağlayabiliyor. Uzun süredir kurslar ve eğitim kurumları tarafından tercih edilen online eğitim modeli, pandeminin etkisi ile daha yaygın olarak kullanılmaya ve tanınmaya başladı.

En büyük avantajları; öğrencileri ve öğretmenleri sınırlandırmaması ve kaydedilen derslerin tekrar izlenebilmesi olsa da bununla sınırlı değil. Öğrenciler, oyunlaştırma teknikleri, mesajlaşma özelliği ile online eğitim alırken sosyalleşebiliyor. Breakout room seçeneği ile grup çalışmaları gerçekleştirebiliyor.

Zaman ve mekan özgürlüğü sunan online eğitimi, özellikle genç yetişkinler tercih ediyor. Bu sayede üniversite veya diğer mesleki gelişim kurslarını uzaktan tamamlayabiliyorlar. Genellikle farklı konulara dağılmış olan odaklarını kısa süreli topladıkları bu sürelerde mikro öğrenme, video eğitim gibi özellikleri kullanarak eğitim almaya devam etme şansı buluyorlar.

Hibrit eğitim modeli

Hibrit eğitim modeli; yüz yüze ve online eğitim modellerinin en etkili ve kullanışlı yanlarının bir araya gelmesiyle yapılandırılıyorBu model sayesinde belli periyotlarda öğretmenler ve öğrenciler bir araya geliyor. Belli pratikler ve projeleri yüz yüze yürütürken canlı ders veya eğitici videolarla online eğitime de devam ediyorlar. 

Hibrit eğitim, yeni nesil için en çok tercih edilen eğitim modeli olarak öne çıkıyor. Birlikte zaman geçirmenin yanı sıra eğitimin büyük bölümünde zaman ve mekan açısından özgür olmaları bu eğitim modelini tercih etmelerinin en önemli sebepleri arasında.

Online eğitim konusunda daha ayrıntılı bilgi almak için şu yazılara göz atın:

Yeni Nesil Öğrenme Teknolojileri

Yeni neslin en çok online ve hibrit eğitim modellerini tercih ediyor. Bu modeller, yeni nesil öğrenme teknolojileriyle çok daha zenginleştirilebilir. Son yıllarda öne çıkan ve K-12 ve üniversite öğrencilerinin yanı sıra çeşitli kurslar ve mesleki eğitimlere katılan genç yetişkinler, bu teknolojilerin kullanıldığı eğitimlere daha fazla ilgi gösteriyor.

Teknolojinin içine doğmuş ve yoğun teknoloji kullanıcısı olan yeni nesil için eğitimi daha etkileyici hale getirmek için kullanabileceiniz teknolojilerden bazıları şunlar:

Oyunlaştırma 

Oyunlaştırma; eğitimi daha eğlenceli, kullanıcıları daha meraklı hale getiriyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar test, sınav ve ödevleri yaparken puanlar kazanabiliyor. Böylece, öğrenciler diğer kullanıcılar ve sistem ile etkileşime geçiyor ve eğitime devam etmek için daha fazla motive oluyor. Oyunlaştırma, yeni neslin en çok ilgisini çeken özelliklerden bir tanesi.

Mikro Öğrenme 

Mikro öğrenme kısa sürede bilgi verdiği ve dikkat dağılmadan tamamlandığı için çok etkili öğrenme araçlarından biri. Bu sayede, hızlı ve daha akılda kalıcı bilgi tüketimi mümkün. Mikro öğrenme, geniş konuları oluşturan alt başlıklara özel içeriklerle kolayca uygunabiliyor. Oyunlaştırma ve öğrenme yolu ile birlikte kullanıldığında mikro öğrenme çok daha ilgi çekici bir hale geliyor. Özellikle daha kısa zaman ayırarak öğrenmeye devam eden yeni nesil, eğitim sisteminde mikro öğrenmeyi görmek istiyor.

Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçekliği eğitimde kullanmak, son teknolojiyi eğitime uygulamak anlamına geliyor. AR ve VR ile yeni neslin çok ilgi duyduğu sanal öğeleri eğitime taşımak, motivasyonu büyük oranda artırıyor. Üst düzey teknolojilerin dikkat çeken yapısı, sıkıcı geleneksel eğitim metotlarını geride bırakıyor. 

Daha ayrıntılı bilgi için Vedubox’un uzaktan eğitim yazılım rehberini okuyabilirsiniz.

Breakout Room 

Yüz yüze eğitimin önemli özelliklerinden biri, öğrencileri birlikte çalışmaya teşvik etmesi. Online ve hibrit öğrenmede ise bunun için ‘breakout room’ var. İnteraktif öğrenme ve akran eğitimi gibi yöntemleri benimseyen öğretmenler, ‘breakout room’ seçeneği ile öğrencileri iş birliğine teşvik ediyor. 

Bu teknoloji, öğrencileri gruplara ayırarak verimli tartışma ortamları yaratıyor. Böylece sosyal iletişim becerilerini güçlendiriyor.

Anlık ve Hızlı Bildirimler

Sisteme entegre forumlar ve haber akışı sayesinde öğrenciler online ödevlerden, sınavlardan ya da eğitim modülü içindeki değişikliklerden hızla ve rahatlıkla haberdar olabiliyor. Bu sayede, öğrenciler gereksiz bilgileri hatırlamaya uğraşırken dikkatlerini kaybetmiyor. Bu bildirimler sayesinde sıradaki adımı kolayca takip edebiliyor. Hayatlarını kolaylaştıran bu özelliği eğitim sisteminde tercih ediyorlar.

Yeni nesil öğrencilerin online ve hibrit eğitime olan ilgisi giderek artıyor. Eğitiminizi onların ilgisini çekecek şekilde organize edin, öğrencilerinizi motive edin.

Siz de Vedubox ile kendi online akademinizi kurun

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri