Linkedin

Vedubox

2024 Capterra Fiyat Değer Raporuna Göre En İyi LMS Yazılımlarından biri Vedubox!

Paylaş

smiling woman enjoying online education 2021 09 24 04 16 20 utc scaled

Uzaktan Eğitim Yazılımı Rehberi – 2022

Uzaktan eğitim yazılımlarıyla eğitimlerinizi kolayca düzenlemek, kullanıcılarınız için ödevler ve sınavlar hazırlamak, canlı dersler esnasında yoklama almak ve tüm eğitim sürecini aynı yerden yönetmek çok kolay. 

Uzaktan eğitim yazılımlarını kullanarak

  • Çok sayıda uygulama ve aracı entegre olarak kullanıp eğitimlerinizin içeriğini oluşturabilir, 
  • eğitim materyallerini platforma yükleyebilir ve erişime açabilir, 
  • interaktif teknolojileri kullanarak bol etkileşimli canlı dersler yapabilir,
  • video kayıtlarını kaydedebilir, düzenleyebilir ve kullanıcılarınızla paylaşabilir,
  • başarılı katılımcılara sertifika verebilirsiniz. 

Global olarak kullanılan çok sayıda uzaktan eğitim yazılımı, farklı ihtiyaçları hedef alarak zenginleşiyor. Bu yazılımlardan birini kullanmaya başlamadan önce uzaktan eğitim yazılımı nedir, nerelerde kullanılır öğrenmekte fayda var. Yazının son bölümünde göreceğiniz uzaktan eğitim yazılımı özellikleri arasından ihtiyacınız olanları belirleyerek size en uygun olanı seçebilirsiniz.

Uzaktan eğitim yazılımı nedir? 

Uzaktan eğitim, hem kullanıcının hem de eğitmenin zaman ve mekandan bağımsız bir sanal ortamda bilgisayar teknolojileri sayesinde eğitim sürecini gerçekleştirebilecekleri bir eğitim sistemidir. 

Uzaktan eğitim yazılımları ise temel olarak,

  • iyi görüntü ve ses kalitesiyle canlı olarak derslerin anlatıldığı, 
  • sonrasında ders kayıtlarına kullanıcıların istediği gibi tekrar tekrar erişim sağlayabildiği,
  • eğitime dair raporlama ve analizlere erişilebilen,
  • online sınav yapılabilen,
  • kullanıcı, içerik ve eğitim yönetimi özelliklerine sahip bir ortam sağlar. 

 

Uzaktan eğitim, aynı fiziksel ortamda ve yüz yüze verilen eğitimden farklı bir yapıya sahip. Gelişen teknoloji ile birlikte hızla gelişen uzaktan eğitim teknolojileri, online eğitimi çok daha etkili hale getiriyor. Sınıf ortamında erişmenin zor olduğu kendi hızında öğrenme, eğitim tekrarı ve interaktif teknolojilerin kullanımı gibi özellikler, uzaktan eğitimi gerekli koşullarda bir zorunluluk olmanın ötesine geçiriyor. Online eğitim, pek çok kurum için bir tercihe dönüştürüyor. 

Etkili ölçme ve değerlendirme metotlarıyla online sınav imkanı da sunan, kullanımı kolay ve bütçe dostu uzaktan eğitim yazılımları, gelişmiş ülkelerce kabul gören bir eğitim sistemi haline geliyor.

Uzaktan eğitim yazılımlarının teknik özellikleri 

Yüz yüze eğitime kıyasla birçok avantajı olan uzaktan eğitim yazılımı kullanımı dünyada giderek artıyor. Hem pandemi koşullarının getirdikleri hem de dijital dünyanın sağladığı kolaylıklar ile uzaktan eğitim yazılımlarını öğrenmek ve yazılım seçiminde doğru tercihi yapmak için öne çıkan özelliklere göz atalım.

Ölçeklenebilirlik

Uzaktan eğitim yazılımlarının hızlı değişen ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına ihtiyaç duyduğunuzda büyüyebilecek ölçeklenebilirlik ayarları olması hem maliyet hem de esneklik açısından önemli.

Mobilite

Farklı cihazlara uyumlu ve bulut teknolojisini kullanan uzaktan eğitim yazılımları ile online eğitimlerinizi çok daha mobil hale getirebilirsiniz.

Farklı Kullanıcı Rolleri

Sistem içerisine entegre edilmiş farklı kullanıcı profilleri sayesinde iletişim kolaylaşır. Gelişmiş uzaktan eğitim yazılımları, kullanıcı yönetimini kolaylaştırır. Kullanıcılara sistem yöneticisi, yönetici, öğrenci, veli, eğitmen gibi roller atamanıza izin vererek farklı özellikleri farklı kullanıcılara açmanızı sağlar.

Çok Dilli ve Anlaşılır Arayüz

Hem kurumunuz içerisinde hem de işbirliği içinde olduğunuz kurumlardaki çalışanların anadilleri ile sistemi anlayabilmeleri önemli bir faktör. Ayrıca, hiç kimse yavaş ve anlaması zor bir arayüz kullanmayı sevmez. Bu sebeple kullanımı kolay, anlatımı basit, hem sade hem şık bir arayüze sahip uzaktan eğitim yazılımı eğitiminizin verimini artırır. 

Online Sınav Desteği

Uzaktan eğitim yazılımları ile online sınavlar ve testler düzenlerken soru havuzu ve soru kategorileri oluşturabilirsiniz. Kullanıcılar, sınavlara hazırlanırken zengin soru bankalarından faydalanabilir. Kullanıcıların soruları çoktan seçmeli, açık uçlu, doğru-yanlış ve eşleştirme gibi farklı formatlarda bulmaları kolaylaşır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Online Soru Bankası Ile Eğitimi Verimli Hale Getirmenin 3 Yolu

Kullanıcılarınız testlerde ne ölçüde başarılı oluyor? Uzaktan eğitim yazılımları sayesinde kayıtlı kullanıcılarınızın sınavlardaki gelişimlerini takip etmek mümkün. Sisteme ekleyebileceğiniz yapay zeka destekli sınav gözetmenleri (proctors) bakış algılama, yüz tanıma, duygu tanıma, kişinin yokluğunu fark etme gibi özellikler ile gelişmiş bir yapıdadır. 

Aynı zamanda, kullanıcı davranış analizleri ya da web kamera kullanım seçenekleri ile online sınav ve testlerin güvenilirliğini kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, sınav sonuçlara sisteme entegre optik okuyucu ile değerlendirerek eğitmenlere zaman kazandırır.

Raporlama ve Analiz

Eğitimler ve sınavlar nasıl gidiyor? Kullanıcılarınız canlı derslere ne oranda katılım gösteriyor? Bu gibi sorulara cevap verebilmek için sınav sonuçları, canlı derslere katılım ve ödemeleri sürekli takip edebilmek rapor ve analizler yapabilen bir yazılım ile oldukça basit.

Video Konferans

Aynı anda 500 ve üzeri katılımcıya eğitimler ve toplantılar düzenlemeniz gerekiyorsa kullanacağınız uzaktan eğitim yazılımında video konferans olması da gerekiyor. Sisteme entegre edilmiş takvim, ekran paylaşımı, otomatik oturum kaydı alma gibi özellikler sayesinde eğitimleri takibiniz kolaylaşır. 

Breakout Room 

İnteraktif öğrenme ve akran eğitimi gibi metotları sevenlerin çokça aradığı ‘breakout room’ seçeneğini gözden kaçırmayın. Bu araç ile birlikte katılımcıları gruplara bölerek daha verimli tartışma alanları yaratabilirsiniz.

Webinar ve Canlı Ders 

Aynı anda 10.000’e varan katılımcıya ulaşabilen webinar özelliği sayesinde tüm şirketinizi veya eğitim kurumunu ilgilendiren konuları birlikte öğrenip tartışabilirsiniz. Webinar ve canlı derslerle entegre bir şekilde çalışan anket ve el kaldır butonları eğitimin kalitesini arttırır ve kişiler arası etkileşimi güçlendirir.

Bulut Teknolojisi

Eğitim sürecinde hazırlanan tüm toplantılar, video konferanslar, canlı eğitimler ve webinarların bulut tabanlı sisteme kayıt edilebilir olması ve tekrar erişime açık olması ise uzaktan eğitim yazılımı seçerken aranan özelliklerden bir diğeri. İçeriklerin indirilebilir ve her yerden izlenebilir olması da oldukça kolaylık sağlıyor.

Kütüphane

Yazılımın içinde eğitim materyalleriniz kaybolmasın, kullanıcılarınızın kafası karışmasın. Farklı kategori ve konu başlıklarına bölünmüş şekilde ayrılan doküman, video, link gibi içeriklerle kullanıcılarınıza özel kütüphaneler oluşturabilirsiniz.

Oyunlaştırma

Yükselen trendlerden biri olan oyunlaştırma eğitimi eğlenceli, kullanıcıları meraklı hale getiriyor. Oyunlaştırma sayesinde her bir test, ödev ya da etkileşim sonucu kullanıcılarınız puanlar kazanabilir. Bu yöntemle, kullanıcıların diğer kullanıcılar ve sistemle olan etkileşimlerini arttırır.

E-ticaret Modülü

Bu özellik sayesinde eğitimlerinizi listeleyebilir ve farklı kullanıcılara paketler şeklinde satabilirsiniz. Kullanıcıların kredi kartı bilgilerini sistemde güvenli bir şekilde kullanmasının sağlanması ve satış raporlarının düzenli olarak alınması da ayrıca önemli özelliklerdir.

Anlık Bildirimler

Sistem içerisine entegre edilmiş forum ve haber akışı sayesinde kullanıcılarınızı değişimlerden hızla ve kolaylıkla haberdar edebilirsiniz. Ayrıca SMS ve e-posta bildirimleriyle kullanıcıları haberdar eden yazılımlar, eğitim yönetimini kolaylaştırıyor.

Kişiselleştirilebilir Sistem

Seçeceğiniz uzaktan eğitim yazılımının kurumsal uygulamalar ve web sitelerine entegre olabilmeleri de oldukça önemli bir diğer özellik. Bu şekilde, kullanıcılarınız sisteme girdiklerinden kurumsal kimliğinizi yansıtacak bir arayüzle karşılaşabilirler. Kişiselleştirilebilir uzaktan eğitim sistemleri ile kurumsal akademinizi kolayca oluşturabilirsiniz.

Eğitmenlerin Erişilebilirliği

Eğitimcilere soru sormak, soru ekine doküman ya da resim eklemek seçenekleri sayesinde yüz yüze eğitimde olduğu gibi eğitmenler ve kullanıcılar yakın ilişkiler kurabilir. Böylece eğitimi daha etkili hale getirebilirsiniz. 

Yardım Masası 

Sorunlar çıkabilir, bu oldukça doğal. Fakat bu sorunların çözümünde kullanıcıların yanında olmak ve teknik destek sağlamak bambaşka bir yetkinlik. Direkt e-posta ve telefon araması gibi seçeneklerinin yanında farklı teknik destek seçenekleri de sunan bir platform işleri kolaylaştırır.

Tüm bu özellikleri tek bir çatı altında toplayan Vedubox’ı denemek için demo talep formunu doldurun.

Uzaktan eğitim yazılımı hangi alanlarda ve kimler tarafından kullanılır?

Uzaktan eğitim yazılımları neredeyse her alanda ve herkes için erişilebilir ve uygundur. Yüz yüze eğitimin eksiklikleri ve engellerinin büyük bir kısmını bertaraf eder. İşletmeciler, firmalar ve kullanıcılar için ucuz ve yönetimi kolaydır. Daha fazla sayıda insana tek bir tuş uzakta olmanızı sağlar. 

Ar-Ge çalışmalarıyla sürekli güncellenen Vedubox’ın online eğitim özelliklerine göz atın.

Uzaktan eğitim yazılımlarının en yaygın kullanım alanlarını şöyle sıralayabiliriz:

Kurumsal işyerleri için uzaktan eğitim 

Firmanızdaki yeni çalışanlarınızı ürünler ve hizmetler konusunda eğitmek, eski çalışanlarınızı değişen süreçler ve politikalar hakkında bilgilendirmek isteyebilirsiniz. Uzaktan eğitim yazılımları sayesinde, farklı amaç ve konularda tüm çalışanlarınıza eğitimler sağlayabilir, dijital ortamın hızı sayesinde iletişiminizi güçlendirebilirsiniz. Eğitimlerin farklı cihazlardan erişilebilir olması ile eğitim süreciniz yarıda bölünmeden sürekli hale gelir.

İş dünyasında kullanımı giderek artan ve sevilen uzaktan eğitim yazılımları ile başarılı çalışanlarınıza sertifikalar vererek eğitime dair motivasyonlarını sağlayabilirsiniz.

Eğitim kurumları için uzaktan eğitim

Farklı tarzda eğitim kurumları için uzaktan eğitim yazılımları öncelikli tercih haline geliyor. Her yaşa ve ihtiyaca göre düzenlenen materyaller ve son teknoloji araçlarla hazırlanan eğitim modülleri, hem kullanıcıların hem de eğitmenlerin işini kolaylaştırıyor.  

Fiziksel ve yüz yüze eğitimin engelleri uzaktan eğitim sayesinde ortadan kaldırılabilir. Derslere gelememek, not alırken dersin akışını kaçırmak gibi problemlerin yaşanmayacağı, derslerin ve materyallerin otomatik olarak kaydedildiği ve daha sonrasında erişime açık olduğu uzaktan eğitim yazılımları ile kullanıcılarınıza sanal kütüphanelerin rahatlığını sunabilirsiniz. 

Görsel, işitsel ve metne dayalı farklı tarzda eğitim materyalleri ile herkesin öğrenme biçimine uygun içerikler yaratmak çok basit. Aynı zamanda, sınav gözetmenliği (proctors) ve web kamera teknolojileri ile online sınavların değerlendirme ölçütlerinden şüphe etmenize gerek olmadan güvenlik önlemlerinizi alabilirsiniz. 

Satış ve pazarlama için uzaktan eğitim

Müşterilerinize veya satış ekiplerinize ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında bilgi vermek istiyorsanız, uzaktan eğitim yazılımları işinizi oldukça kolaylaştırır. Sürekli güncellenebilen içerikler sayesinde, değişen fiyatlar, ürünler ve hizmetleriniz hakkında en doğru bilgileri farklı doküman, video, resim veya linkler ile pratik bir biçimde paylaşabilirsiniz.

Eğitimlerinizi kategorize edebilir, dilediğiniz an uygun kullanıcılara erişime açabilirsiniz. Çok sayıda kişiye aynı anda ulaşmanızı sağlayan uzaktan eğitim teknolojileri satışlarınızda artışa yardımcı olur. Her bir müşterinizin tüketim alışkanlıklarını ve ilgilendiği ürünleri takip edebilir, içeriklerinizin uygunluğu hakkında raporlar hazırlayabilirsiniz. 

Farklı dillerde ve anlaşılır arayüz sayesinde hitap ettiğiniz kitleyi genişletir, sık sorulan sorular seçenekleri sayesinde müşterilerinize ve satış çalışanlarınıza rahatlık sağlayabilirsiniz.

Franchise eğitimi

Gelişmekte olan markanız için farklı ülkelerdeki müşteri, çalışan ve iş ortaklarınıza aynı kalitede eğitimi verebilirsiniz. Fiziksel ve yüz yüze eğitimin zorunlu kıldığı ulaşım, barınma ve mekan masraflarını yok edebilir, bütçe dostu eğitimler düzenleyerek markanızın global yapısını koruyabilirsiniz. Farklı coğrafyalardaki iş ortaklarınızı markanızdaki tüm gelişmelerden ve değişimlerden aynı anda haberdar edebilir, markanıza dair tüm bilgileri güncel tutabilirsiniz.

Uzaktan eğitim yazılımlarında kişiselleştirilmiş altyapı ve arayüz olanakları sayesinde markanızın görünürlüğünü ve adını koruyabilir, markanıza özgü logo ve web sitesi tasarımı ile markanıza özel kursunuzu yaratabilirsiniz. 

Uzaktan eğitim teknolojileri sayesinde tüm franchising sürecinde kullanıcıların eğitimlere düzenli katılımını sağlamak ve en verimli şekilde başarı elde etmek çok basit. İnteraktif öğrenmeyi mümkün kılan uzaktan eğitim teknolojileri ile, iş ortaklarınızın sorularını kolaylıkla yanıtlayabilir, fikirlerini paylaştıkları güvenli alanı sağlayabilirsiniz. 

Online kongre ve seminer

Online kongre ve seminerler düzenleme sürecinizde büyük rahatlık sağlayan uzaktan eğitim teknolojileri, etkinliklere dair bilgi almak ve kayıt olmak isteyen veya herhangi bir soru için iletişim kanalı arayan herkese basit arayüzü ile yardımcı oluyor.

Herhangi bir ek ücret ödemeden istediğiniz sayıda kullanıcıyı sisteme kaydedebilir, aynı anda binlerce kişiye video konferans ve webinar seçeneği ile ulaşabilirsiniz. Katılımcı sayısını ve memnuniyetini arttıran uzaktan eğitim teknolojileri ile online kongreler ve seminerler sonrasında da sistemden etkileşime geçmeye devam edebilirsiniz. Örneğin, gelecekteki etkinliklere dair bilgiler vermek ve geçmiş etkinliklere dair raporları paylaşmak için uzaktan eğitim yazılımını kullanabilirsiniz.

Hangi oturum en yüksek katılımı aldı? En çok hangi etkinliklerde ve sunumlarda etkileşim alındı? Bu gibi sorulara cevap veren raporlar ve analizler hazırlamak uzaktan eğitim yazılımları için oldukça kolay. Bu raporlar sayesinde kullanıcı davranışlarını gözlemleyip gelecek online kongre ve seminerlerinizin kalitesini de arttırabilirsiniz. 

Sivil toplum kuruluşları için uzaktan eğitim

Kısıtlı bir bütçe ile çalışanlarına ve gönüllülerine eğitimler düzenlemek isteyen sivil toplum kuruluşları için de uzaktan eğitim yazılımları en verimli yöntem haline geliyor. Sistem yöneticisi, kullanıcı, eğitmen gibi farklı rollerde çok sayıda üye oluşturabileceğiniz bu teknoloji, çok sayıda farklı araç kullanmanızın ve gereksiz e-posta trafiğinin önüne geçiyor. 

Uzaktan eğitim yazılımlarının sunduğu olanaklar ile zorunlu tuttuğunuz eğitimler, testler, ödevler hakkında raporlar düzenleyebilir, bunları başarı ile tamamlayan çalışan ve gönüllülerinize sertifikalar verebilirsiniz. Kolay ve anlaşılır arayüzler tasarlayarak teknik açıdan kullanıcılarınızı zorlamaz, farklı cihazlardan eğitime ulaşmayı mümkün kılabilirsiniz.

Online eğitim verme konusunda daha detaylı bilgiye erişmek için şu yazılara da göz atın:

Sonuç

Şirket, STK, kamu kurumu, üniversite veya özel okul işletmek fark etmeksizin uzaktan eğitim yazılımları, geniş bir kitleyi ilgilendiriyor. Bu sebeple, günümüzde uzaktan eğitim yazılımları hakkında genel bilgileri aktardığımız bu yazıda aynı zamanda yazılım tercihinde dikkat edilmesi faydalı olacak birbirinden avantajlı özellikleri de sıraladık.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri