Linkedin

Vedubox

2024 Capterra Fiyat Değer Raporuna Göre En İyi LMS Yazılımlarından biri Vedubox!

Paylaş

kisisellestirme ogrenme sistemi e1636714450960

Kişiselleştirilmiş Öğrenme Nedir? Nasıl Uygulanır?

 

Kişiselleştirilmiş öğrenme, ilgi alanına uygun şekilde biçimlendirilmiş, öğrenciye yönelik bir eğitimdir. Hedef ve akademik standartlar farklı değildir fakat bilgi ve bu bilginin sunulma hızı için öğrenciye göre bir seçim yapılır.

Her birey için öğrenme şekli ve hızı farklıdır. Kişiselleştirilmiş öğrenme sistemi buna dayanan bir öğrenme modelidir. Her öğrenci için güçlü yönler, beceriler ve ilgi alanlarına göre öğrenmeyi amaçlamaktadır. Kişiselleştirilmiş öğrenme nedir? Nasıl uygulanır? bu yazıda odaklanacağımız konu başlığı.

Kişiselleştirilmiş Öğrenme Sistemi

Bu sistemde öğretmen, öğrenciye en uygun kaynak ve yaklaşımı kullanma özgürlüğüne sahiptir. Benzer öğrenciler üzerinde başarılı olmuş eski uygulamaları kullana bilmektedir. Bunun yanında eğitmen, öğrencinin farklı öğrenme stiline göre konuda, öğrenmenin gerçekleştiği ortamda bile farklılaştırma yapabilir.

Kişiselleştirilmiş öğrenme modelinde her ihtiyaca farklı bir şekilde karşılık verilir. Öğrenme süreci aracılığıyla, eğitim içerikleri kullanımı ve belirli öğrenme araçları aracılığıyla bu karşılık gerçekleşmektedir.

Eğitmen bir öğrencinin ilgi alanını, öğrenme profilini ve öğrencinin hazır bulunurluk düzeyini dikkate almaktadır. Öğrencilere farklı öğrenme yolları sunarak öğrencinin yeterlilikleri ne olursa olsun ona uygun zorlukta seviyeler ayarlayarak bu sistemi uygulayacaktır. Sistemde unutulmaması gereken akademik hedefte ya da müfredatta herhangi bir değişikliğe gidilmemesidir. Öğrencilerin farklı ilgi alanları ve kapasiteleri ile müfredatta belirtilen akademik hedefler ilişkilendirilmesidir. Kişiselleştirilen öğrenme sisteminde sınıfta bulunan öğrencilerin iyi tanınması ve uygun zamanda müfredatın uyarlanması önemlidir. Öğretmenin kaynağını nasıl kullanacağı, bireyselleştirilmiş öğrenmeye ayıracakları sürenin ve sonuçları değerlendirmenin planlaması gerekmektedir.

Kişiselleştirilmiş öğrenme uygulamaları yapılırken her birey için bireysel farklılıkların göz önünde bulunduruldu bir öğrenme ortamı önemli rol oynamaktadır. Bireysel farklılıklar, öğrencilerin öğrenme stilleri, hızları, yetenekleri ve deneyimleri gibi birçok özellik ele alınmalıdır. Bu bağlamda kişiselleştirilebilir öğrenme ortamları daha esnek bir yapı içerisinde, öğrenenlere istedikleri yer ve zamanda kendi hız ve öğrenme stillerine göre bir ortamda sunulmaktadır.

Kişiselleştirilmiş öğrenmenin yanı sıra “Harmanlanmış Öğrenme Nedir?” diye merak ediyorsanız ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri