Linkedin

Vedubox

2024 Capterra Fiyat Değer Raporuna Göre En İyi LMS Yazılımlarından biri Vedubox!

Paylaş

vedubox

Neden Vedubox? Bir LMS’in Gerçek Maliyeti

Vedubox, bulut tabanlı bir e-öğrenme platformudur. Sanal sınıflar, kaydedilmiş video akışları, dijital eğitimler, quizler ve sınavlar, online ödeme ve depolama gibi pek çok entegre hizmeti bünyesinde bulundurur. Online eğitim vermekle ilgilenen tüm kuruluş, eğitmen ve uzmanlara internetin sağladığı araçlar ile ekonomik, kolay kullanımlı ve güvenli hizmet sunar.

Ekonomik ve güvenli oluşunun yanı sıra Vedubox, kullanıcılarına pek çok farklı avantaj sağlar. İnovatif, modern ve pratik olduğu için herhangi bir kurulum süreci ve sistem yönetimi gerektirmez. Ayrıca herhangi bir gizli maliyeti yoktur.

Neden Vedubox?

Bulut tabanlı sunucuları sayesinde Vedubox; sunucu, internet bağlantısı ve yönetimi, yedekleme ve güvenlik maliyetlerini düşürür. Platform yük dengeli, yedekli ve yatay ölçeklidir. Yöneticilere kesinti olmadan istedikleri kadar kullanıcı ekleme şansı verir. Açık kaynak kodlu yazılımlarla ve yerinde sistemlerle kıyaslandığında Vedubox çok daha tercih edilebilir bir platformdur.

Açık kaynak kodlu LMS platformları

Açık kaynak kodlu Öğrenme Yönetim Sistemlerinin (Learning Management System – LMS) bir örneği olan Moodle, genellikle ücretsiz bir sistem olarak bilinir. Ancak bu büyük bir yanılgıdır çünkü aslında sunucu kurulumu, kurumsal tasarım, kişiselleştirme, barındırma, güvenlik sertifikası, IT personeli, yönetici, yöneticilere ve kullanıcıların eğitilmesi, güncellemeler ve yeni versiyonlar gibi pek çok maliyet barındırır. Sakai de buna benzer gizli maliyetlere sahip bir platformdur.

Üstelik, Moodle birtakım ekstra özelliklerle beraber gelmez. Vedubox’ın halihazırda sunduğu webinar, video konferans, video akışı, SMS, e-posta gibi pek çok hizmetin Moodle’a ayrı bir sunucu ve yazılım aracılığıyla kurulması gerekir. Bu da gizli maliyetleri iyice derinleştirir.

Yerinde LMS platformları

Yerinde sistemler müşteriye özel sunuculara kurulur. Ancak Vedubox’ın sunduğu pek çok özellik yeni sunucular gerektirir. Bu nedenle yerinde sistemler bu kadar hizmeti tek bir platformda sunmak için yetersizdir. Her bir özellik için ayrı ayrı sunucu kurmak verimsiz olacaktır.

Bu iki LMS grubuyla karşılaştırıldığında Vedubox’ın esas avantajı bu kadar servisi tek bir platform üzerinden gizli bir maliyet olmadan sunuyor olmasıdır. Bu nedenle Vedubox, çeşitli amaçlarla kullanan insanlar ve kuruluşlar için uygundur.

Bir LMS’in Gerçek Maliyeti

LMS tek kullanımlık bir iş değildir. Bir LMS kullanmak istediğinizde ihtiyaç duyacağınız pek çok ekstra hizmet olacaktır. Bu nedenle bu ek maliyetler dikkate alınmalıdır. Bir LMS platformunun maliyetleri gizli ve açık olarak sınıflandırabilir.

LMS’in gizli ve açık maliyetleri

Açık kaynak kodlu yazılımların güvencesiz bir yapısı vardır. Ancak yazılımı satın aldıktan sonra karşınıza çıkabilecek pek çok gizli maliyet mevcuttur. Açık ve gizli maliyetler arasında genellikle ters bir orantı vardır.

Açık maliyetler bir müşterinin bir LMS kullanmadan önce tahmin edebileceği maliyetlerdir. Lisans ücretleri, tek seferlik kurulum ücretleri ve fiyatlandırma modelleri buna örnek olarak verilebilir. Lisans ücretinin olmaması ilk başta Moodle’da olduğu gibi çok çekici görünebilir. Ancak sistemi kullanım ömrü boyunca başarıyla çalıştırmak için bir koddan daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır.

Yukarıda da söylendiği gibi bir LMS’i kullanmaya karar vermeden önce gizli maliyetleri düşünmek çok önemlidir çünkü kullanım şekillerini önceden kestirmek her zaman mümkün değildir. İşte açık kaynak kodlu bir LMS kullanmadan önce düşünmeniz gereken bazı gizli maliyetler:

Sunucu Kurulumu

LMS’iniz birçok kullanıcının aynı anda kullanabilmesi için yeni bir sunucu ve barındırma hizmetine ihtiyaç duyabilir. Bunun için sizi birkaç yıl güncelleme yapmadan idare edecek bir sunucu yapılandırması önerecek profesyonel bir IT uzmanı almanız gerekebilir.

Kurumsal Tasarım

Kurumsal tasarım gibi küçük ama önemli detaylara dikkat etmelisiniz. Bu tek seferlik iş için bir tasarımcı veya tasarım şirketinden yardım almanız gerekecektir.

Özelliklerin Kişiselleştirilmesi

Moodle özellikler açısından zengin bir platform, ancak genellikle çoğunun ince ayar görmesi gerekiyor. Standart gelen özellikleri değiştirmek, kaldırmak veya gizlemek için kişiselleştirmeye ihtiyacınız olacaktır. Düşük veya orta seviye bir kişiselleştirme bile olsa göz önüne alınması gereken bir maliyet çıkıyor.

Barındırma

Barındırma için kendi internet sitenize güvenmeniz zor. Bu nedenle seçenekleriniz ya kendi donanımınızı satın almak ya da aylık veya yıllık bir ödeme karşılığında bulutta bir alan kiralamak.

Güvenlik Sertifikası (SSL)

Sağlayıcınıza bağlı olarak değişebilecek bir güvenlik sertifikasına ihtiyacınız olacaktır. Güvenlik sertifikası da bir diğer maliyetli faktör.

IT Ekibi

LMS’in yönetim kısmıyla ilgili de çeşitli gizli maliyetler mevcut. Ekstra servislerin kurulması tek seferlik birer maliyet ancak sunucularla ilgili sorunlarınızı uzun vadede çözebilecek bir IT uzmanı, hatta belki de IT ekibi işe almanız gerekecek.

Yönetici

Sistemin yönetimi konusunda size yardım edecek yarı zamanlı veya tam zamanlı bir yönetici lazım. Sistemi sizin istediğiniz şekilde verimli kullanabilmek için de bir eğitim verme maliyeti var.

Güncellemeler

En önemli gizli maliyet güncellemelerin kurulumu olabilir. Moodle her sene en az iki güncelleme piyasaya sürüyor. Her yıl en az bir kere güncelleme yapmanız gerekecek. Kişiselleştirme de güncelleme maliyetlerinin doğrudan belirleyicisi. Eğer yüksek seviyede bir kişiselleştirme yaptırdıysanız güncelleme çok daha maliyetli olacaktır.

Sonuç

Kısaca özetlemek gerekirse, açık kaynak kodlu LMS platformlarının açık maliyetleri fazla olmayabilir ancak bu onları ücretsiz yapmaz. Tam aksine tek seferlik lisanslama ücreti olan bir sisteme kıyasla çok daha pahalıya gelebilir. Buradaki gizli maliyetler hem nakit hem de vakit açısından geçerli.

Açık kaynak kodlu LMS platformları için sunucularınızı kurabilecek ve kişiselleştirme yapabilecek IT uzmanları aramak zaman olacak. Her yeni sürece girmek ve çalışanlarınıza eğitim vermek (veya verecek birini bulmak) da son derece oyalayıcı. Astarı yüzünden pahalı denebilir.

Sonuç olarak açık kaynak kodlu LMS’ler ilk bakışta göründükleri gibi ücretsiz değil. Sistemleri işletmeye dair gizli maliyetlere karşı gözünüz daima açık olmalı. Vedubox ise “ücretsiz” bir açık kaynak kodlu platform ya da ücretli bir yerinde servis değil.

Vedubox, melez bir platform. Entegre bir sistem sunduğu için birçok özellik paketle beraber geliyor. Eğitimlere başlamak bir dakikadan kısa sürüyor. Kolay kullanımlı, güvenli ve fiyat performans açısından oldukça iyi. Online eğitim vermek istiyorsanız Vedubox’ı bir değerlendirmelisiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri