Linkedin

Vedubox

2024 Capterra Fiyat Değer Raporuna Göre En İyi LMS Yazılımlarından biri Vedubox!

Paylaş

online soru bankasi

Online Soru Bankası ile Eğitimi Verimli Hale Getirmenin 3 Yolu

Yüzünü dijitale dönen eğitimin olmazsa olmazlarından biri online soru bankaları ve sınavlar. Online soru bankası hazırlarken göz önünde bulunduracağınız birkaç detay, eğitimin verimini büyük oranda artırmanıza yardımcı oluyor.

Online eğitim hayatımıza bir anda girdi. Tüm dünyada birçok eğitim kurumunun kullandığı online eğitim, yüz yüze eğitimin sunduğu imkanları dijitale taşıyor. Yalnızca dersler değil, aynı zamanda eğitimin bir parçası olan sınavlar, veli ve öğretmen görüşmeleri, ödevler ve öğrenmeyi destekleyen aktiviteler de online olarak gerçekleştirilebiliyor.

Gelecekte bir kısmı hayatımızdan çıksa da hibrit eğitim modeliyle eğitim online olarak verilmeye devam edecek gibi gözüküyor.

Örgün eğitimden ayrı olarak, uzaktan eğitimle ders veren kişi ve kurumlar da online eğitimden faydalanıyor. Online eğitim pandemi öncesinde giderek daha fazla tercih edilmeye başlamıştı. Mecburi sebepler, bu sayıyı roket hızında yükseltti. 

Online soru bankası ile sınav nasıl yapılır?

Online eğitimin yaygınlaşmasıyla birlikte bazı ihtiyaçlar da doğdu. Online sınav da bunlardan bir tanesi. Öğrencileri veya kursiyerleri online sınava tabi tutmak ölçme ve değerlendirme anlamında anlamlı sonuçlar veriyor. Bunun için de online sınavın oluşturulduğu online soru bankalarının dikkatle hazırlanması gerekiyor.

Online soru bankalarını kullanarak sınav yapmak için dikkat edilmesi gereken birçok nokta var. Aşağıdaki ipuçlarını kullanarak siz de online sınav ile hem ölçme ve değerlendirme anlamında yüksek başarı elde edebilirsiniz. 

1. Doğru soru tiplerini seçin

Sınav hazırlarken tek tip soru üzerinden sınavı oluşturmak doğru bir tercih olmayabilir. Çoktan seçmeli veya ucu açık soruların sınavın zorluk seviyesini belirlediği bir gerçek. Ayrıca, online sınavda sadece çoktan seçmeli sorularla test yapmak da her sorunun ihtiyacına uygun değil. Bu sebeple, online sınavların oluşturulduğu online soru bankalarını hazırlarken mutlaka farklı soru tiplerinden sorular kullanın. 

Çoktan seçmeli, doğru yanlış, eşleştirme, ucu açık, boşluk doldurma gibi soru tipleri arasından seçim yapın. Bu soru tipleri çeşitliliği sağladığı gibi ölçme ve değerlendirmede anlamlı sonuçlar elde etmeyi de kolaylaştırır.

2. Görsel ve işitsel ögeler ekleyin

Görsel ve işitsel ögeler, online soru bankalarının daha ilgi çekici olmasını sağlar. Yeni nesil soru olarak adlandırılan sorularda görsel ögeler bolca kullanılıyor. Online soru bankaları, kağıt üzerinde yapılan sınavlara kıyasla bu konuda çok daha fazla çeşitlilik sunuyor. Teknolojiyi kullanarak siz de sınavlarınızı çok daha verimli ve etkileşime açık hale getirebilirsiniz.

Online soru bankalarına soru yüklerken, Öğrenme Yönetim Sistemi (LMS) ya da diğer uygulamaları kullanarak görsel ve işitsel ögeler sorulara ekleyebilirsiniz. Örneğin uygun bulunan bir soruya video, dinlediğini anlayabilmeyi ölçen bir soruya ise ses ögeleri yerleştirilebilir. Böylelikle, dil öğrenimi başta olmak üzere birçok konuda zengin içerikli soru bankaları oluşturulabilirsiniz.

3. Açıklayıcı ve anlaşılır sorular hazırlayın

Online sınav hazırlarken öğrencilerin karşısına çıkan soruları anladığından emin olmak gerekir. Konu ne olursa olsun, her soru mutlaka açıklayıcı ve anlaşılır olmalıdır. Soruların yanı sıra soru bankasının başında gerekli uyarıları ve açıklamaları yapmak da sonrasında öğrencinin dikkatinin dağılmadan sistemi ve soruları kolayca anlamasına yardımcı olur.

Öğrencinin bilgisini ölçmek için sade bir metin, öğrenci seviyesine göre bir kelime grubu, gerektiği takdirde görsel ve işitsel ögeler sorularda kullanın. Tüm bunlar, başarılı ve ölçme görevini yerine getiren bir sınav oluşturmanıza yardımcı olur.

Sonuç

Bunları gerçekleştirmek için de online soru bankası ve online sınav sistemi olanağı tanıyan online eğitim altyapıları kolaylık sunuyor. Türkiye’nin en güçlü online eğitim altyapısı olan Vedubox, tüm eğitimi online ortamda yürütmeye olanak tanıyacak özellikleri bir araya getiriyor. Online soru bankası da bunlardan bir tanesi. 

Vedubox’ın online soru bankasına, farklı tipte sorular yükleyebilirsiniz. Çoktan seçmeli, doğru yanlış, boşluk doldurma, eşleştirme ve açık uçlu gibi soru tipleriyle soru havuzları oluşturabilirsiniz. Ayrıca, sınırsız soru kapasitesi sayesinde de istenildiği kadar soru girişi yapılabilir. Sorulara görsel ve işitsel ögeler yüklemek de Vedubox ile çok kolay.

Online soru bankası dahil, online eğitime yönelik birçok avantajı barındıran Vedubox’ı denemek ve detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri