Linkedin

Vedubox

2024 Capterra Fiyat Değer Raporuna Göre En İyi LMS Yazılımlarından biri Vedubox!

Casper Başarı Hikayesi

Casper

2009 yılı itibari ile 1200’ün üzerinde servis ve satış noktası bulunan Casper, Türkiye’de kurulmuş bilgisayar ve yan ürünleri üreten köklü bir firmadır. 

1991 yılında 3 girişimci tarafından kurulan ve günümüzde de büyüyerek çok daha geniş bir alanda hizmet veren Casper’ın şu anda 65’in üzerinde mağazası bulunuyor. Casper günde 5.000 adet bilgisayar üretme kapasitesi tesisleri ile Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük bilgisayar üretici firmalarından biri. Dönüşen firmanın ihtiyaçları da buna göre şekillenerek özellikle dijital eğitimde öne çıkarıyor. 

Videoyu Oynat

Casper’ın ihtiyacı 

Casper’ın daha önce e-eğitim alanında yaşadığı belli başlı sorunlar arasında 

 • YouTube’da yer alan videoların test takibinin yeterince hızlı ve işlevsel yapılamaması, 
 • işlemlerin manuel olarak sürdürülerek emek ve zaman kaybına yol açması, 
 • ürünlerin yeterince iyi tanıtılamaması ve 
 • yeterli seviyede bilgi elde edilememesi gibi başlıklar yer alıyordu. 

Casper, bu sorunlarla sıklıkla karşılaştığı ve bu sorunların iş yerindeki verimi düşürmesi nedeniyle e-eğitim ve öğrenim alanında yeni bir arayış içindeydi. Başlıca hedef, eğitim modüllerinin kullanıcı açısından daha pratik ve verimli biçimde değerlendirilebilir hale getirilmesiydi. Bunun için ilgi çekici bir platform gerekliliği ortaya çıkmıştı. 

 • E-eğitim,
 • Canlı dersler,
 • YouTube videoları,
 • Video ile ders yayınları,
 • Uzaktan sürdürülebilir eğitim,
 • Online toplantılar düzenleyebilme, 

Casper dijital eğitimleri etkili bir network ağı oluşturabilme ve eğitimlerden üst düzey verim alabilmek için oldukça önemli olan noktalardı. 

Vedubox’un sunduğu çözümler

Casper ile işbirliğinde bulunan Vedubox, Casper’ın e-eğitim alanında pratik ve işlevsel eğitim anlayışı kazanmasını sağlayan bir plan hazırladı. 

Casper teknik altyapı eksiklikleri, işlemlerin otomatik olarak yapılmasındaki eksiklikler, hız ve iletişim problemleri, modüllerin doğru ve etkin biçimde çalışmaması gibi sorunların hepsine çare olabilecek Vedubox’ı kullanmaya başlayarak e-eğitim süreci çok daha etkin, verimli ve hızlı bir hale getirmeyi başardı.

Örnek vermek gerekirse YouTube’a eğitim için yüklenen videoların takibini eskiden manuel olarak yapıyordu. Vedubox sisteminin kullanılmaya başlanması ile birlikte manuel olarak zaman ve emek kaybına neden olan işler otomatik olarak yapılmaya başlandı. 

Diğer bir örnek olarak ise Casper bayi ve mağaza çalışanları için tek tek kişisel hesaplar açılarak bu kişilerin firmanın ürünlerini daha iyi tanıyabilmesi ve işinde verimli bir hale gelmesi sağlandı. Bu sayede çalışanlar ile firma arasında daha güçlü bir bağ ortaya çıkarılmış oldu.

Vedubox’un sunduğu hizmetlerden bir diğeri olan raporlama işlemleri ile de e-eğitim ve modüllerin ilerleyişi hakkında daha detaylı veriler ortaya çıkartılarak firmanın buna göre aksiyon alması sağlandı. 

Eğitimi daha verimli bir hale getiren bu sistem, mesafeleri ortadan kaldıran online toplantı oluşturabilme özelliği de büyük fayda sağladı. Canlı videolarda oluşturulan interaktif ortam ile eğitimin kalitesi çok daha üst seviyelere çıkartıldı. 

Vedubox uzaktan eğitim videolarında, kişiselleştirilmiş özellikler ile kullanıcıların bir videodan diğerine geçememe fonksiyonu sayesinde kullanıcıların eğitime devamının kontrolü hızlı bir şekilde sağlanabilir hale geldi.

Casper için neler değişti?

Türkiye’nin teknoloji devlerinden biri olan şirketin Vedubox’la olan işbirliği ile, Casper’in kurum içi iletişiminde büyük değişiklikler meydana geldi. Özellikle mesafeleri kısaltan bu sistem sayesinde hem çalışanlar hem de yöneticiler zamandan tasarruf, hayatlarından ve eğitimlerden daha yüksek verim elde etmeye başladı. 

Sadece zaman değil mekandan da tasarruf etme imkanı sağlayan bu sistem sayesinde rahat ortamlarda uzaktan kurum içi eğitim verilme şansı ortaya çıktı. Bu durum kullanıcıların konaklama, yol ve yemek gibi masraflarını da ortadan kaldırıldı. Bu sayede dijital eğitimler kullanıcı için çok daha hesaplı bir hale geldi.

Vedubox ile eğitime katılım ve e-eğitimde olan öğrenme düzeyi de yüksek oranda artış gösterdi. Eğitimlerin aksatılmadan yapılmasını sağlayan kontrol sistemleri ile eğitime katılan kullanıcıların dersleri atlaması, derslere katılım sağlamaması gibi sorunların önüne geçilmiş oldu. Eğitimlerde zaman, mekan kısıtlamasının ortadan kalkması ve daha hesaplı bir hale gelmesi ile de kullanıcıların eğitimlere olan katılımı arttı.

Vedubox, Casper için kurum içi iletişimi çok daha güçlü bir hale getirdi. Bu durum çalışanların, yöneticilerin kısacası tüm personelin işe olan bağlılık ve verimliliğini de yüksek oranda artırdı. 

Kurum içi eğitim içeriklerinin ve sınavların artık online ortamda yapılması çevreye karşı katkı sağlayarak firmaların kağıt israfından kurtulmasına olanak tanıdı. Özellikle çevre dostu firmaların çoğaldığı günümüz şartlarında bu konuda bilinçli bir hale gelmek, firmanın imajı için oldukça olumlu bir özellik olarak öne çıktı.

Son olarak özetlememiz gerekirse, Vedubox ile çalışmanın Casper eğitim dünyasına olan katkılarını şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Hem katılımcılar hem şirket için harcamalarda meydana gelen düşüş,
 • Eğitime katılımın ve rahat erişimin artış göstermesi,
 • Eğitime katılan personel ve yöneticilerin zaman ve yerden tasarruf edebilir hale gelmesi,
 • Dijital eğitimde verimliliğin üst düzeylere çıkarılarak öğrenmenin artış göstermesi,
 • Etkili teknik destek ile modüllerle kolay ve pratik kullanım imkanı,
 • Eğitim sürecinin ve eğitimcilerin kolay bir şekilde kontrol edilebilmesi,
 • Katılımcıların memnuniyet oranlarının artması,
 • Kurum içi iletişimin çok daha güçlü bir hale gelmesi.

İnteraktif canlı dersler, online toplantı ve konferanslar, hızlı ve kolay kullanım imkanı, kontrol sistemindeki pratiklik, modüllerle verimliliğin ve derslere katılımın artması, kurum içi iletişimde artan personel memnuniyeti gibi sonuçlar sunan Vedubox ile dijital alanda büyük bir yeniliğe kavuşan Casper, Vedubox ile olan işbirliğini etkili bir biçimde sürdürerek, daha deneyimli ve donanımlı bir hale gelen çalışanları ile sektördeki farkını ortaya koymaya devam ediyor.