Linkedin

Vedubox

2024 Capterra Fiyat Değer Raporuna Göre En İyi LMS Yazılımlarından biri Vedubox!

Paylaş

yeni trend hizmetleri online egitimle desteklemek

Yeni Trend: Hizmetleri Online Eğitimle Desteklemek

Online eğitim yalnızca açık öğretim okuyan öğrencilerin veya pandemi döneminde tüm okulların kullandığı bir sistem değil. Online eğitim pek çok farklı alanda uzun zamandır kullanılıyor. Özellikle iş yerlerinde kariyere veya çalışanların kendilerini geliştirmesine yönelik eğitimler uzun bir zamandır genellikle online olarak veriliyor.

Verilen hizmetlerin online eğitimler ile desteklenmesi hizmeti alan kişiler için çok büyük avantajlar sağlıyor. Hizmetleri sunan şirketler ise bu sayede daha geniş kitlelere hitap edebiliyor. Bunun yanı sıra eğitimler aracılığı ile veri toplama, maddi gelir elde etme gibi farklı faydalar elde edebiliyor. Örneğin Google’ın Google Analytics, Google Adwords gibi pek çok farklı ücretsiz hizmeti var. Bu hizmetlerin her biri için Google aynı zamanda sertifikalı online eğitim programları da düzenliyor. Google gibi bunu yapan pek çok farklı internet sitesi var.

Yeni Trend: Hizmetleri Online Eğitimle Desteklemek

Hubspot

Hubspot pek çok farklı hizmeti tek bir platform üzerinde sunan, pazarlama çabalarının sonuçlarını takip etmek isteyen işletmeler için tasarlanmış bir pazarlama yazılımı ve içerik yönetim sistemidir. Hubspot kullanıcısı olan kişiler veya şirketler, internet sitelerinin kullanım verileri ve grafikleri gibi pek çok veriye ulaşabildiği gibi aynı zamanda sosyal medya hesaplarının yönetimini, e-mail marketing çalışmalarını ve daha pek çok pazarlama stratejisini aynı platform üzerinden yönetmeyi sağlıyor.

Hubspot verdiği pek çok hizmetin aynı zamanda online eğitimini de düzenleyerek hizmetlerinin kullanımına dair başvuruları yine kendi sitesine çekerek kullanıcılarına büyük kolaylık sağlıyor.

Örneğin; Hubspot üzerinden e-mail marketing çalışmaları yapabiliyorsunuz. E-mail şablonu oluşturmak, e-mail’lerinizi Hubspot’a yüklediğiniz listelere yine Hubspot aracılığı ile göndermek gibi tüm gerekli adımları yine aynı platform üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz. Hubspot eğer bu hizmeti kullanmaya başlamak ve hakkında bilgi edinmek istiyorsanız size bunun için bazı online eğitim programları sunuyor. Bu eğitimlerden birisi olan “E-mail Marketing Course: Get Certified in E-mail Marketing”i inceleyecek olursak; bu online kurs eğitimi alanlara HubSpot’un ücretsiz e-posta pazarlama aracıyla öğrendiklerinizi uygulama ve dijital pazarlamada en çok talep edilen becerilerden birini öğrenerek kendinize ve kariyerinize yatırım yapma fırsatı sunuyor. Üstelik bunu ücretsiz olarak yapıyor.

Shopify

Shopify, kendi e-ticaret mağazasını oluşturmak isteyenlere herhangi bir yazılım bilgisi gerektirmeden ürünlerini satma fırsatı sunan büyük bir e-ticaret sitesi. Shopify ile büyük risklere girmeden ve çoğu hazır şablonla belirli bir ücret ödeyerek internet üzerinden satış yapmaya başlayabiliyorsunuz.

Shopify’ın bu konuyla ilgili kullanıcılarına yardım edecek pek çok kursu var. Shopify dünya genelinde oldukça büyük bir site olduğu için farklı eğitim platformlarında da Shopify ile ilgili eğitimler görmeniz mümkün. Ancak bunun yanı sıra Shopify kendisinin kullanımı ile ilgili ücretsiz kursları kendi akademi bölümünde de sunuyor.

Örnek olarak; 27 dersten oluşan 1 saat 33 dakikalık “Getting Started with Shopify” kursunun içeriğini inceleyelim. Bu kurs kazanım olarak Shopify’ı başlangıçtan itibaren nasıl kullanacağınızı, ürünlerinizi nasıl satacağınızı öğretmeyi sunuyor. Yani Shopify’dan almak istediğiniz hizmeti nasıl kullanacağınızı yine Shopify aracılığı ile ücretsiz olarak edinebiliyorsunuz.

Apple

Apple oldukça farklı hizmet ve bu hizmetlere yönelik eğitim veren şirketlerden birisi. Bazı kursları ücretli olmakla beraber Apple genellikle ücretsiz bir şekilde alınan bir ürün veya hizmet hakkında ayrıntılı bir şekilde eğitim veriyor. Bu gibi eğitimleri mağazasında fiziksel olarak da uygulayan Apple, eğitimleri https://training.apple.com/ üzerinden online olarak da verebiliyor.

Google

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Google pek çok farklı hizmeti ücretsiz olarak sunan ve bu hizmetler ile ilgili detaylı sertifika kursları veren bir şirket. Google’ın şu anda dünya genelinde sitelerin çok büyük bir çoğunluğunun kullandığı hizmetlerin başında Google Analytics ve Google Adwords geliyor.

Google Analytics; sitenizin trafik ölçümünü yapmanızı sağlayan Google’ın ücretsiz bir servisidir. Oldukça fazla veri ölçüm seçeneği bulunan Google Analytics’te site trafiğinin nereden geldiği, trafiklerin tarih ve saat aralığına göre değişimi, anlık site trafiği sayı ve grafiği gibi siteniz için ihtiyaç duyabileceğiniz her ayrıntı mevcut. Bunları en doğru şekilde kullanmak ve verilerden faydalanmak içinse alabileceğiniz pek çok kurs var. Ancak Google oldukça kapsamlı bir Google Analytics kursunu ücretsiz olarak kullanıcılarına zaten sunuyor.

https://analytics.google.com/analytics/academy/ üzerinden erişebileceğiniz farklı kurslar aracılığı ile Google Analytics hakkında istediğiniz bilgiyi ücretsiz olarak edinebiliyor ve yine Google Analytics’ten ücretsiz bir şekilde faydalanabiliyorsunuz.

Google Adwords de dünya genelinde oldukça önemsenen ve sık kullanılan bir Google hizmeti. Google arama motoru üzerinde reklam vermeye yarayan bu platform kullanmayı öğrenmek pazarlamacılar için özellikle de dijital pazarlamacılar için oldukça önemli. Google’ın reklam platformu olan Adwords’u Google ile ücretsiz bir şekilde öğrenebiliyor ve reklamlarınızı vermeye hemen başlayabiliyorsunuz.

Verdiğimiz örneklerden de anlaşıldığı gibi global hizmetler sağlayan büyük şirketler verdikleri hizmeti destekleyecek eğitimlere oldukça önem veriyorlar. Bunun en önemli sebeplerinden biri, kullanıcı deneyimini ve memnuniyetini en üst seviyeye ulaştırmak ve hizmetlerinin yayılmasını sağlamak. Bunun yanı sıra verdikleri çoğunlukla ücretsiz eğitimler ile verilen hizmetin öncelikle kendilerinden alınmasını kolaylaştırmak istiyorlar.

Hizmet aldığınız yerden aynı zamanda eğitim almayı gelinlik ile birlikte gelinlik aksesuarlarının da alınabildiği bir mağazada olmak gibi düşünebilirsiniz. Aksesuarları başka yerlerden de alma seçeneğiniz olduğu gibi, aynı mağazadan temin etmek hem daha kolay hem de daha uygun olacaktır. Bu mantıkta düşünen şirketler için de yeni trend vermiş oldukları hizmetleri eğitimler ile desteklemek. Bu eğitimlerin çoğunlukla online olması ise online eğitimin avantajlarından kaynaklanıyor.

Online Eğitimin Avantajları

Online eğitim okulların, üniversitelerin, şirketlerin ve daha pek çok eğitim kurumunun kullandığı bir eğitim modeli. Online eğitim aynı zamanda bireysel olarak eğitim vermek veya özel eğitim almak isteyenlerin de kullanabileceği bir model. Dolayısı ile çok yönlülüğü ve erişim kolaylığı online eğitimin en önemli avantajları arasında .

Zaman ve mekanın esnekliği de online eğitim ile ilgili bir diğer konu. Katılımcılara göre kolaylıkla ayarlanabilecek ve değiştirilebilecek bir esneklik sunan online eğitim, internet olan hemen her yerden ulaşılabilecek bir sistem.

Online eğitimin bir diğer avantajı ise eğitim maliyetinin düşük olması. Eğitimin gerçekleşeceği bir mekan bulmak, kiralamak veya satın almak zorunluluğu olmadan internete erişimi olan her yerden uygulanabilecek olan online eğitim bu sayede eğitim masraflarını da oldukça düşürmüş oluyor.

Online eğitimin en büyük avantajlarından birisi de coğrafi engelleri ortadan kaldırması. Özellikle yukarıda bahsettiğimiz global çaptaki şirketler bu online eğitimler sayesinde dünyanın her yerindeki kullanıcılarına ulaşarak onlara eğitim verebiliyorlar.

Eğer siz de vermiş olduğunuz hizmetler için bir online eğitim platformu arıyorsanız https://www.vedubox.com/’u inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri