Linkedin

Vedubox

2024 Capterra Fiyat Değer Raporuna Göre En İyi LMS Yazılımlarından biri Vedubox!

Paylaş

uzaktan sinav

Uzaktan Sınav Nedir, Uzaktan Sınav Nasıl Yapılır?

Uzaktan sınav genellikle uzaktan alınan eğitimlerin bir parçasıdır. Tüm eğitimlerin olmazsa olmazı olan, öğrenilenlerin ölçülmesini sağlayan sınav sistemi çoğu eğitimin önemli bir parçasıdır. Öğrenilenlerin üzerinden geçilmesi ve teyit edilmesi için kullanılan sınav sistemi uzaktan/online olarak da gerçekleştirilebilir.

Uzaktan sınav sisteminde çok çeşitli yöntemler uygulanabilir. Sınavlar tamamen test olabileceği gibi, boşluk doldurmalı veya cevapların tamamen yazılarak verileceği soruların yöneltilmesi şeklinde de gerçekleştirilebilir.

Online sınavlar yalnızca uzaktan eğitim için kullanılmaz. İş başvuruları için gerekli sınavlar da online olarak gerçekleştirilebilir. Sınavların değerlendirilmesi ise sınavın yapılış sistemine göre değişkenlik gösterir. Örneğin tamamen çoktan seçmeli soruların olduğu bir sınav işaretlenen şıklar ile değerlendirilecekken karma bir sınavın değerlendirme yöntemi daha farklı olur.

Online sınavlarda video izleme, görsel yorumlama veya ses kayıtları dinleme seçenekleri de mevcut olabilir. Örneğin bir dil yeterliliği sınavına online olarak giriyorsanız genellikle tüm bu aşamalar sınav içerisinde mevcut olur veya her bir sınav öğrencilere farklı farklı uygulanır.

Uzaktan sınav nasıl yapılır

Uzaktan Sınav Esnasında Süre ve Kaynak Yönetimi

Uzaktan sınavlar genellikle online olarak gerçekleştirilir. Online olarak gerçekleşen bu sınavlarda genellikle süre soruları okuyup çözebileceğiniz veya yanıtlayabileceğiniz süre belli bir geri sayım aracı ile ölçülür ve süre bittiğinde sınavınız da bitmiş olur.

Online sınavlarda genellikle sınava girecek kişilerin kameralarının ve mikrofonlarının açık olması beklenir. Bu sayede kişinin soruları kendi başına çözdüğünden emin olunur. Farklı kaynaklar kullanarak soruları çözmeniz beklenmiyorsa süre de ona göre verilir. Böylece soruları okuyup kendi başınıza çözmeniz gereken süre içerisinde sınavı bitirmeniz beklenir.

Sınav bölümler halinde ve her bir bölüm için ayrılan süre farklı olacak şekilde de önünüze sunulabilir. Böyle bir durumda süre yönetimini sizin için ayrılan bölümler şeklinde yapmanız beklenir.  Nadir de olsa her bir soru için belirlenen süre de farklı olabilir. Bu durumda tek soru için ayrılan sürede yanıtınızı vermeniz gerekir.

Sınav esnasında genellikle kalan sürenizi ana ekranda görebilir ve süre yönetimini bu sayaca göre gerçekleştirebilirsiniz.

Online sınav olurken bazı sınavlarda tıpkı önünüzde bir kitapçık varmış gibi bazı soruları boş bırakabilir sonradan geri dönebilir veya sonradan belirlenen süre içerisinde yanıtlarınızı değiştirebilirsiniz. Ancak bazı sınavlarda güvenlik nedeniyle sorulara geri dönüş yapılamamaktadır. Bu tip sınavlarda yanıtlarınızı verirken daha dikkatli olmanız gerekir.

Uzaktan Sınav Nasıl Yapılır?

Uzaktan sınavlar genel olarak online olarak yapılır. Sınava girecek adaylara bu sınavlar link olarak veya nadiren pdf gibi farklı materyallerle ulaştırılır. Sınav sorularının önceden belirlenen sürede aday tarafından yanıtlanması ve kuruma iletilmesi beklenir.

Sınava giren adaylardan sınav öncesinde çeşitli belgeleri doğrulaması istenebilir. Veya bazı belgeleri online olarak yüklemenizi isteyebilirler.

Uzaktan eğitim fakülteleri, şirketler veya bazı eğitim kurumları online olarak bir sınav gerçekleştirirken çoğunlukla bilgisayar kameralarının ve hoparlörlerinin açık olmasını ister. Kimi zaman sınav esnasında adaylar bir noktadan izlenir bazen de adayların sınav olurken video kayıtları alınır ve sonradan kontrol edilir. Sınavın güvenliğini tehlikeye sokacak şeyler tespit edilirse sınav iptal edilebilir veya sonradan tekrarlanabilir. Bu durumların yaşanmaması için adayların herhangi bir şüpheli harekette bulunmaması gerekmektedir. Aksi taktirde sınavlar boşu boşuna geçersiz sayılabilir.

uzaktan sınav

Uzaktan Sınav Neden Yapılır?

Dünya genelinde yaşanan pandemi uzaktan yapılan sınavları zorunlu hale getirse de aslında uzaktan sınav yöntemi uzun bir süredir uygulanıyordu. Örgün eğitim için söz konusu olmasa da uzaktan alınan eğitimler için uzaktan sınav son derece kullanışlı ve pratik bir yöntem.

Öncelikle online sınavlar coğrafi olarak engelleri ortadan kaldırması sebebiyle öncelikli olarak tercih edilir. Yurt dışında veya yurt içinde başvurulan herhangi global bir şirkete gelen çok fazla başvuru sebebiyle mülakatlar öncesinde bir eleme yapılabilmesi adına uzun zamandır online sınav yöntemi uygulanıyor. Bu sınavlar dil yeterliliği sınavları olabileceği gibi daha farklı konularda da olabilir.

Bunun haricinde ülkemizde de yıllardır var olan uzaktan eğitim fakülteleri de online olarak sınav yapıyor. Bazı kurumlar tüm sınavlarını online olarak yaparken bazı kurumlar yalnızca vize sınavlarını online olarak yapıp finaller için offline yöntem kullanıyordu.

Online olarak alınan kurslarda ise yeterliliği ölçebilmek için uzaktan sınav yöntemi kullanılıyor. Bu sayede kişi kursun kendisi için verimliliğini ve kendi başarısını ölçme ve test etme imkanına sahip oluyor.

Ülkemizde lise veya üniversite giriş sınavları, KPSS, YDS gibi kapsamlı ve  yüksek derecede önemli sınavlar güvenlik nedeniyle online olarak yapılmasa da yukarıda bahsettiğimiz gibi örgün öğretim sınavları pandemi nedeniyle online olarak gerçekleştirilmeye başlandı.

Eğitim Yönetim Sistemi (LMS), Canlı Eğitim Planlaması, Online Sınav Yönetimi,
Eğitim Satışı, Oyunlaştırma, Güvenli Sınav, İnteraktif Video, Sanal Sınıf Yönetimi ve daha pek çok eşsiz özellik ile bir arada sunan Vedubox Premium ile ilgili avantajlı fiyatlar hakkında hemen bilgi alın.

Online Demo Talep Edin

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri